Budaházy Fekete Kúria Pincészet

Borvidék
Terület
14,6 ha
Szőlőfajták
Furmint, Hárslevelű, Sárgamuskotály, Kövérszőlő
Dűlők
Rány dűlő 4.4 ha, Szent Mihály dűlő 10.2 ha
Talaj
Főként andezit, szalagos riolit és ezeknek tufái, illetve egy nagyon kis részen nyiroktalaj.
Borkészítés
reduktív és hordós borkészítés egyaránt

A birtokközpont Erdőbénye szívében, az 1650-ben épült Budaházy-Fekete Kúriában található. A család 1996-ban újította fel az épületet, majd 2012-ben megalapították a borászatot. Álmaik megvalósítása közben mindig a fenntarthatóság és a természet tisztelete jelentette számukra a legfőbb irányvonalat, így már a kezdetektől BIO művelést alkalmaznak, és boraikat mesterséges adalékanyagoktól mentesen készítik.
2018-ban a borászat hivatalosan is BIO minősítést kapott, 2020-tól pedig a birtokközpontban megnyitotta kapuit a Kúria Bisztró, amely a természetes helyi alapanyagokból készült bisztró ételek mellett a legjobb erdőbényei borokkal várja vendégeit.
A Budaházy-borok készítése közben az elsődleges cél mindig a szőlő fajtajellegének és gyümölcsösségének megőrzése. A borok nagy százaléka tartályban erjed és érik, teljesen reduktív körülmények között. Céljuk, hogy boraik a lehető legkevesebb beavatkozás mellett, a legtermészetesebb formájukban kerüljenek a fogyasztókhoz.
Tokaj csodálatos borainak csak segítségre van szüksége és odafigyelésre, hogy igazán finom legyen, és azért dolgoznk, hogy a must amíg borrá érik addig a legkevesebb külső beavatkozás és lehetőleg semmilyen idegen anyag ne kerüljön a borba.
A legmodernebb gépek használatával próbálják megőrizni azokat az aromákat és ásványosságot, melyek méltán tették világhírűvé és utánozhatatlanná a tokaji szőlőskerteket. Az érlelés, erjesztés gönci és szerednyei, 3 évet szárított zempléni tölgyből készült fahordókban, illetve saválló tartályokban történik a választott technológia függvényében.
Hegybe vésett erdőbényei pincéikben, melyek közül egyik, az 1650-ben épült Budaházy-Fekete Kúria alatt helyezkedik el, érlelik tökéletesre boraikat. Fontos számukra, hogy a piacra kerülő borok már legszebb arcukat mutassák a bor szerelmeseinek, ezért palackozás után még visszakerülnek több száz éves pincéinkbe, ahol kipihenhetik a palackozás okozta „stresszt”.